W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej w ponad 30 miejscach w całym kraju młodzi Polacy i młodzi Ukraińcy zapalą znicze na grobach zapomnianych bohaterów tamtego czasu – żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. ramię w ramię z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko bolszewikom.

„Płomień Braterstwa” zapłonie także w Płocku na Cmentarzu Prawosławnym przy ul. Norbertańskiej 25, gdzie z inicjatywy 2 Harcerskiej Drużyny Turystycznej „Tibetsi” z Hufca ZHP Przasnysz uczcimy pamięć Leonida Lisowskiego – żołnierza Ukraińskiej Republiki Ludowej. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Płocka do udziału w tym wydarzeniu – 14 sierpnia 2019, godz. 18:00 Cmentarz Prawosławny przy ul. Norbertańskiej 25.

Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciw Armii Czerwonej.

Celem akcji „Płomień Braterstwa” jest upamiętnienie sojuszników Polski w tamtej wojnie oraz uświadomienie Polakom i Ukraińcom, że były w naszej historii epizody, które mogą nas łączyć i inspirować do współpracy oraz do wzajemnego szacunku.

Organizatorami akcji są członkowie Związku Harcerstwa Polskiego i organizacji ukraińskich skautów „Płast Polska”, którzy od kilku miesięcy odnajdują i porządkują zlokalizowane w Polsce groby żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Do udziału w wydarzeniu zapraszają członków swoich lokalnych społeczności, szkoły, władze samorządowe, wspólnoty religijne, przedstawicieli mediów i wszystkich, którzy zechcą oddać hołd naszym zapomnianym bohaterom.

Akcja jest prowadzona w ponad 30 miejscowościach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Tarnowie, Kaliszu, Wadowicach, a także w Płocku. Bliższe informacje można znaleźć pod adresem http://odkrywcy.zhp.pl/plomien-braterstwa.

Na podstawie tekstu
Mateusza Stachewicza – Wiceprzewodniczącego Programowego Ruchu Odkrywców ZHP