Dnia 11 listopada obchodzimy 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 🇵🇱

Tego dnia w 1918 roku po ponad 123 latach życia pod zaborami Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia przybył do Warszawy i wywołał entuzjazm Polek i Polaków. Trzy dni później została przekazana Piłsudskiemu władza cywilna, a już dnia 21 listopada został powołany Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie, gdzie został wydany manifest zapowiadający reformy. 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach.

Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i za granicą. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto.