Teresa Golus 1941 – 2009

Urodziła się 21 stycznia1941 roku w Płocku w rodzinie robotniczej. Naukę rozpoczęła 1947 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Płocku, w której ukończyła 6 klas. Do klasy siódmej uczęszczała do Szkoły Ćwiczeń w Płocku. W 1954 roku zaczęła uczęszczać do Liceum Pedagogicznego. Po pięciu latach zdała maturę i rozpoczęła naukę w 2-letnim Studium Nauczycielskim w Łodzi o kierunku śpiew z muzyką.

Studium ukończyła w 1961 roku i rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej Nr 8 w Płocku na stanowisku nauczyciela muzyki i śpiewu. W tej szkole pracowała do 1 września  1999 roku a następnie przeniesiona w stan spoczynku w związku z likwidacją placówki. W dniu 1 stycznia 2000 została zatrudniona na zastępstwie w Szkole Podstawowej Nr. 1 , a 29 lutego tego roku przeszła na emeryturę.

Ukończyła Studia Wyższe Zawodowe. Była nauczycielem dyplomowanym. W szkole organizowała uroczystości, prowadziła chór i lekcje muzyki dla nauczycieli województwa płockiego i studentów Studium Nauczycielskiego. Prowadziła drużynę zuchową, kierowała szczepem harcerskim. Zabiegała o pomoc dzieciom zaniedbanym środowiskowo. Poza działalnością w szkole prowadziła zajęcia muzyczne z dziećmi w świetlicy środowiskowej oraz z młodzieżą w klubie osiedlowym.

W Katolickim Stowarzyszeniu Pomocy im. Brata Alberta w Płocku przy ul. Kościuszki 5 przygotowywała wspólne spotkania noworoczne, kolędowe, opłatkowe. Wielką miłością i troską obdarowywała swojego syna i jego rodzinę. Dużą aktywnością wykazała się również w działalności PTTK  i  SKKT   [  ? ] którego członkiem była od 1988 roku. Wraz z młodzieżą przemierzała setki kilometrów na turystycznych szlakach, zaszczepiając w nich miłość do przyrody, kultury, tradycji i historii naszego ojczystego kraju. Ze swoim akordeonem, skrzypcami lub harmonijką ustną przewodniczyła podczas spotkań towarzyskich, noworocznych, opłatkowych.  Miała bardzo dobry kontakt z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Była wspaniałym człowiekiem, pełnym dobroci , pokoju, skromności, otwartym na drugiego człowieka i zawsze gotowym do niesienia mu bezinteresownej pomocy.

Zmarła 28 września 2009 roku, pochowana na cmentarzu w Płocku przy ul. Kobylińskiego. Za swą działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in. nagrodą Ministra, Prezydenta miasta, Inspektora Oświaty, dyrektora szkoły oraz Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP, Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz PTTK wśród młodzieży , listem gratulacyjnym Ministra Sportu i Turystyki.