Harcmistrz Marianna Wójcik

Urodzona 1-ego kwietnia 1933 roku w Małachowie druhna Marysia swoją przygodę z harcerstwem zaczęła w 1968 roku.

Po ukończeniu liceum pedagogicznego w rozpoczęła pracę w szkole podstawowej nr 15 w Maszewie Dużym. W 1968 roku harcerze tejże szkoły z różnych powodów zostali bez opiekuna, wówczas druhna Marysia podjęła się opieki nad harcerzami tej szkoły. Po ukończeniu szkolenia dla drużynowych 20 marca 1969 złożyła zobowiązanie instruktorskie i stała się pełnoprawnym instruktorem ZHP. Początki jak zawsze były trudne, nie mniej jednak już w tym samym roku zorganizowała dwie drużyny harcerskie i dwie zuchowe, sama biorąc pod opiekę 177 DH, a druhna Irena Słomka zaopiekowała się 176 DH. Zuchami zajęły się Janina Lorenc i Wiesława Kowalska. 

Pierwsze efekty podjętego wyzwania pojawiły się bardzo szybko, bo już w kwietniu W 1970 roku, kiedy to 68-ro podopiecznych po raz pierwszy złożyło przyrzeczenie Harcerskie w obecności druhny hm Anny Szczypińskiej

Od tego momentu obecność w harcerstwie dh Marysi była akcentowana coraz mocniej.  Częste biwaki a od 1975 roku coroczne wyjazdy na obozy do najpierw do Pustkowa, później przez 10 lat do Jazów i Sokole Kuźnica czy w końcu do pobliskiej Grabiny dawały jej ogromną satysfakcje zwłaszcza wówczas, gdy jej podopieczni coraz głębiej wgryzali się w arkana harcerstwa i wspinali się coraz wyżej w strukturach związku zdobywając coraz to nowe stopnie. Sama druhna wielokrotnie była również komendantem obozów, w tym organizowanych przez Komendę Hufca Płock. W 1984 uczestniczyła w obozie zagranicznym w Jugosławii z harcerzami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Płocka.

Warto wspomnieć, że harcerstwo w tamtych czasach była swojego rodzaju bramą pozwalającą również na zagraniczne wyjazdy i spotkania jak wspomniana Jugosławia czy wymiana międzynarodowa i obecność harcerzy z Niemiec  podczas jednego ze zgrupowań w Sokole Kuźnicy

Jak wspominała druhna Marysia największą satysfakcję dawała jej praca z harcerzami na łonie natury, kiedy to młodzi ludzie uczyli się terenoznawstwa, pionierki, poznawali historię harcerstwa, obrzędy, symbolikę

W 1991 roku dr Marysia zakończyła swoją karierę pedagogiczną przechodząc na emeryturę, oddając kierowanie szkoła nr 15 w młodsze ręce,  jednakże nie zamierzała przechodzić na emeryturę harcerską, cały czas czynnie działała w Płockim Hufcu.

Przez bardzo długi czas była członkiem Rady Hufca a także Hufcowej komisji stopni instruktorskich

Podczas swojej wieloletnie służby wychowała wiele pokoleń harcerek, harcerzy, zawsze była otoczona grupą dzieci młodzieży, swoich wychowanków.

Za swój wkład i zaangażowania otrzymała wiele odznaczeń zarówno harcerskich jak i państwowych.

  • Odznaka Hufca ZHP Płock,
  • Odznaka za zasługi dla województwa Płockiego,
  • Złoty Krzyż za zasługi dla ZHP,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Druhna Maria Wójcik odeszła na wieczną wartę w dniu 31.07.2020 rok

Wspomnienie  przygotowane 
przez  wnuczka Dh Marysi – Gniewosza


Kiedy w 2013 w głowach kilku instruktorów , pojawił się pomysł stworzenia kręgu instruktorskiego, Dh Marysia natychmiast pojawiła się na zbiórce założycielskiej. Od 22 lutego 2013 roku była aktywnym członkiem Kręgu Myśli Braterskiej Hufca Płock. Natychmiast zakupiła nowy mundur i uczestniczyła w wielu harcerskich przedsięwzięciach. Zawsze gotowa do pomocy i działania. Brała udział w naszych wyjazdach na Rajd „Wisła”, dokąd pozwalało jej zdrowie. Zawsze obecna na kręgowych spotkaniach wigilijnych i na zwykłych zbiórkach Kręgu. Kiedy nie mogła do nas dotrzeć, zawsze był do mnie telefon „ …druhu Krzysiu, dziś nie dojadę na zbiórkę, proszę mnie usprawiedliwić… , słyszałem w słuchawce telefonu. Kiedy miałem okazję kilkakrotnie odwiedzić dh. Marysie w domu, zawsze pytała co w kręgu? Co w hufcu ? a potem czy zrobić herbatkę. Zapamiętam ją jako bardzo ciepłą osobę, zawsze spokojną i opanowaną, zawsze z konstruktywnymi pomysłami i bardzo, bardzo skromną, ciesząca się z radości innych. Pewno nie zdawała sobie sprawy ile radości dała swoim wychowankom w szkole i harcerskiej braci na szklaku swojej instruktorskiej służby. A może o tym wiedziała…? Do zobaczenia druhno Marysiu, na niebieskiej połoninie .

Przewodniczący Kręgu Myśli Braterskiej
hm Krzysztof Krajewski – 2021