3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. Była próbą uzdrowienia państwa o wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją była wojna w obronie Konstytucji i kolejne rozbiory. Została uchwalona w najbardziej sprzyjającym czasie, gdyż przeciwnicy uchwalenia tego aktu byli jeszcze na urlopie wielkanocnym. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.
Odzyskanie niepodległości stało się dla rocznicy uchwalenia Konstytucji wydarzeniem szczególnej wagi – 29 kwietnia 1919 r. sejm uchwalił uznanie dnia 3 Maja za święto państwowe. W okresie międzywojennym uroczystości trzeciomajowe odbywały się w Krzeszowicach pod patronatem miejscowych władz i proboszcza.
Niestety, po zakończeniu drugiej wojnie światowej okazało się niemożliwe utrzymanie trzeciego maja jako święta państwowego obok Święta Pracy obchodzonego pierwszego maja.
Obecnie 3 Maja zajmuje drugie miejsce po 11 listopada. Dzień ten przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Rocznica tego wydarzenie jest dniem wolnym od pracy oraz wiąże się ze uroczystościami wagi państwowej z udziałem Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Premiera jak również Wojska RP.