Dh Ania Czemerys – swą harcerską przygodę rozpoczęła już w latach 70 -tych w Szkole Podstawowej Nr 3 w Płocku. Potem jako harcerka starsza i instruktorka czynnie uczestniczyła w harcerskim życiu Płockiego Chemika. Była m.in organizatorką wyjazdów w Bieszczady. Swe młode lata w pełni poświęciła harcerstwu. Po  zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę etatową w Komendzie Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego. Jako Kierownik Wydziału Starszoharcerskiego wychowała wielu drużynowych i instruktorów ZHP.

Harcerstwo to byłą jej pasja. Zawsze wierna ideałom skautingu poświęcała całe swe życie młodzieży w zielonych mundurach. Zdobywając stopień harcmistrzyni była naprawdę mistrzem w harcerskiej pracy.

Była niezmiernie lubianym instruktorem. Na jej wezwanie do wielu przedsięwzięć zgłaszali się harcerze starsi i instruktorzy z całej Chorągwi.

W roku 1986   zamieniła harcerski mundur na strażacki. Jako rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku wciąż doskonaliła się i zdobywała kolejne strażackie szlify. Kończąc swą strażacką służbę w roku 2014  posiadała stopień starszego kapitana.

W roku 2013 była jedną z założycielek  Kręgu Myśli Braterskiej . I jako jedna z pierwszych znów zakupiła mundur i znów oddała się pracy harcerskiej. Uczestniczyła aktywie w działaniach Kręgu i Komendy Hufca Płock. Będąc członkiem  Zespołu Metodycznego wspierała młodych instruktorów w pracy wychowawczej.

Niestety choroba nie pozwoliła dalej realizować dh Ani jej  harcerskiej pasji. 16 października 2021r opuściła harcerską rodzinę, aby na niebieskiej połoninie przygotować dla nas  kolejne ognisko, – kolejny harcerski festiwal.

Z innymi instruktorami pełni już harcerską Wieczną Wartę !

fragment pożegnania Dh Ani odczytany przez Komendanta Hufca Płock w czasie mszy żałobnej 17.10.2021