Wspomnienia o druhnie Halinie Śliwka

Druhna hm Halina Śliwka całe swoje życie poświęciła pracy z młodzieżą. Była pedagogiem z zamiłowania, głęboko rozumiejąc swoje powołanie.

Pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 w Płocku, później jako zastępca dyrektora w szkole podstawowej nr 2 przeniesionej na ul Jakubowskiego , a następnie znów wróciła do Szkoły Podstawowej nr 2 w nowym budynku na ul Piaska.

Jako instruktor ZHP pracę rozpoczęła w 1958 roku i kontynuowała ją nie przerwanie do końca swojego życia. Druhna Halinka przez wiele lat prowadziła drużynę  harcerską przy Szkole Podstawowej nr 2. Pracując z drużyną organizowała różne ciekawe zajęcia. Wyjeżdżała z harcerzami na biwaki, rajdy, złazy. Swój wolny czas całkowicie poświęcała harcerzom i zuchom. Darzyła ich zawsze miłością i zaufaniem. Młodszym instruktorom służyła radą i bogatym doświadczeniem. Ciągle szukała nowych pomysłów, które wcielała w życie harcerskie. Aktywnie uczestniczyła w organizowaniu i prowadzeniu obozów letnich i zimowych Pełniła funkcję komendanta obozu w Sielpi na zgrupowaniu obozów „Malta” 71. Funkcje komendanta pełniła również na obozach w Słupnie w Łukęcinie, w Pustkowie, w Jazach k/ Włocławka.

Długoletnia działalność instruktorska, pełnione odpowiedzialne funkcje, osobiste zaangażowanie –   stanowią znaczny wkład w osiągnięcia Hufca ZHP Płock.

Druhna Halina Śliwka to wzór do naśladowania dla zuchów, harcerzy i instruktorów.

W uznaniu zasług druhna Halina Śliwka była wielokrotnie wyróżniana i odznaczana przez władze ZHP.

-Odznaka im. J. Krasickiego

-Złoty Krzyż Zasługi

-Medal Komisji Edukacji Narodowej

Jej ofiarna praca została przedwcześnie przerwana niespodziewaną śmiercią. Odeszła w grudniu 1990 roku, spoczywa na cmentarzu w Borowiczkach. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Wspomnienia  napisała druhna hm. Maria Ozimek

Dh Halina Śliwka

Druhna Halina Śliwka była osobą niezwykle wrażliwą i delikatną. Zawsze służyła radą i pomocą. Najbardziej zapamiętałam ją z obozu szczepu SP 2 w Koronowie w 1984 r. Była komendantką, ja jej zastępcą . Współpraca z kadrą obozu i zgrupowania była wspaniała. Druhna Halinka nigdy nie narzucała swoich racji, lubiła wysłuchać każdego. Często spędzała czas na pogawędkach z harcerzami.

Nasz Szczep przy SP 2 miał dobrą opiekunkę w osobie druhny Haliny Śliwka – harcmistrzyni i wicedyrektorki Szkoły. Potrafiła ona tak zachęcić młodych nauczycieli do harcerstwa, że wielu z nich obejmowało drużyny harcerskie i zuchowe. Nasz Krąg Instruktorski liczył 14 osób. Druhna Halinka uczestniczyła w zbiórkach i imprezach harcerskich. Była dla nas ogromnym autorytetem.

Wspomnienia druhny hm Marii Kołodziejskiej